Onkoprzestrzeń malarska

Od 14 czerwca 2019 r., w szpitalu onkologicznym Magodent Grupa LUX MED przy ul. Szamockiej 6 na Żoliborzu będzie można obejrzeć prace plastyczne wykonane przez pacjentów. Wystawę Onkoprzestrzeń Kreatywna można będzie oglądać także w warszawskich szpitalach Magodent: przy ul. Św. Wincentego 103 na Targówku i ul. gen. A. E Fieldorfa „Nila” 40 na Pradze-Południe.Wystawa jest zwieńczeniem zainaugurowanego w ubiegłym roku projektu Onkoprzestrzeń Kreatywna.

Emocje wyrażane przez sztukę

Na wystawie Onkoprzestrzeń Kreatywna prezentowane będą obrazy autorstwa pacjentów onkologicznych – zarówno tych, którzy zakończyli już leczenie, jak i będących w trakcie terapii nowotworowych. Choć są to dzieła amatorów, każde z nich stanowi indywidualny wyraz głębokich emocji twórców. Tematyka wystawy koncentruje się wokół motywów przyrodniczych, ponieważ wszystkie prezentowane na niej dzieła powstały podczas plenerowych warsztatów malarskich dla pacjentów. Ujęcia tematu są jednak różne: podczas gdy część autorów podjęła próbę realistycznego oddania elementów otoczenia, inni sięgnęli po bardziej abstrakcyjne formy, eksperymentując śmielej z barwą, światłem i fakturą, często z ukłonem w stronę impresjonizmu.

PROGRAM WYSTAWY, Szpital Magodent Grupa
Cieszymy się, że możemy gościć wystawę Onkoprzestrzeń Kreatywna w naszych szpitalach onkologicznych, ponieważ popieramy wszelkie inicjatywy arteterapeutyczne, wspomagające pacjentów w procesie leczenia – mówi dr Marcin Faflik, prezes zarządu Magodent sp. z o.o. należącego do Grupy LUX MED. Wiemy, jak ważne jest holistyczne podejście do pacjenta, które obejmuje nie tylko leczenie ciała, ale też wsparcie psychologiczne – dodaje.

Wszystkie prezentowane na wystawie obrazy powstały w lipcu 2018 r., podczas warsztatów malarskich Onkoprzestrzeń Kreatywna w Sierakowie Wielkopolskim. W cichym i spokojnym otoczeniu przyrody pacjenci biorący udział w projekcie poznawali podstawy malarstwa i rysunku pod okiem artysty plastyka Stefana Żuchowskiego. Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę na temat kadrowania i operowania światłem w sztuce, którą następnie mogli zastosować w praktyce – mówi Maria Poszwińska – v-ce Prezes Fundacji Twórczość i Dokumentacja Filmowa.