Stefan Żuchowski

Prezes Fundacji
Twórczość i Dokumentacja

Artysta malarz, mgr sztuki, pedagog w szkolnictwie artystycznym, realizator, operator, reżyser i montażysta filmów artystyczno-dokumentalnych o muzyce i sztuce.

Ukończył Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie z wyróżnieniem rektorskim na wydz. Malarstwa u prof. L. Maciąga, Studium Pedagogiczne. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym oraz filmem dokumentalno-artystycznym. Prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa w ZPSP Warszawa i POA „Nowolipki”.

  • 1980-1989 – współpraca z galeriami warszawskimi, głównie Galerią Portretu na Poznańskiej
  • 1982 – stypendium twórcze MKiS
  • 1991-1992 – organizowanie wystaw Galerii Ga-Ma w Warszawie
  • 1990-2000 – uczestnictwo we wszystkich wystąpieniach grupy artystycznej skupionej wokół undergroundowej Galerii pod Kasztanami w Warszawie
  • 1994 – Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w zakresie dydaktyki artystycznej

W roku 2014 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w priorytecie Kultura Ludowa.

Autor unikalnego archiwum nagrań filmowych „Uczniowie i mistrzowie tradycji”, projektu, realizator nagrań i koordynator akcji promocyjno-poularyzatorskiej.

Członek Stowarzyszenia Dom Tańca, uczestnik warsztatów z mistrzami tradycji (skrzypce, taniec, śpiew), rekonstruktor. Od 2008 roku interesuje się intensywnie muzyką ludową, zjawiskiem transmisji tradycji przez starych muzykantów jej miejskim pasjonatom i realizuje autorskie nagrania muzykantów starszego i młodego pokolenia. Zrealizował ponad 200 godzin nagrań, ponad 150 opracowanych i upublicznionych materiałów, w części przekazanych nieodpłatnie do istniejących zbiorów dokumentujących kulturę ludową, organizatorom warsztatów i spotkań oraz twórcom.

W latach 1989-2008: dokumentacje i notacje wydarzeń i osób z kręgów sztuki współczesnej i edukacji artystycznej, wystaw artystycznych oraz realizacje filmowe wspólnie z Marią Poszwińską. Filmy zrealizowane wspólnie (większość z nich wielokrotnie emitowały różne telewizje: TVP 1, TVP 2, TVP Polonia, Telewizja Planete, Polsat) m.in.: filmy dot. profilaktyki zdrowotnej: Wewnętrzna moc, Muzykoterapia zdrowienie przez sztukę – część I i II, filmy o sztuce: Inny świat Strynkiewiczów, Ostry nóż, Trucizna, Fantasmagoria Janusza Króla, Pustynia, Pełnia, reportaże z wystaw dla Polsatu, Związku Polskich Artystów Plastyków, PLSP, Ogniska Artystycznego, Galerii pod Kasztanami. Nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych za popularnonaukowy film o psychoonkologii „Wewnętrzna moc” (dyplom honorowy na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Łodzi „Człowiek w zagrożeniu”, prezentowany na Festiwalu Filmów Naukowych w Sopocie, na pokazach specjalnych w Warszawie i w konsulatach w Ottawie i Malmoe).