Warsztat relaksacyjny

KONRAD MĘŻYŃSKI – trener mentalny Świadomości ŻYCIA I MIŁOŚCI, Coach ŻYCIA TU I TERAZ.

Od przeszło 20 lat pracuje z ludźmi, którzy nie radzą sobie z problemami związanymi z chorobą, depresją, lękiem, stresem, nadpobudliwością i autyzmem u dzieci i dorosłych,  współpracuje z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych i Amazonkami. Zajmuje się Holistycznym podejściem do życia w zdrowiu i chorobie. Warsztaty prowadzi w sposób niekonwencjonalny: uczestnicy sami piszą scenariusz pytań i odpowiedzi oraz zagadnień, które są im potrzebne w życiu dzisiaj – TERAZ. Główne tematy poruszane na zajęciach to obszar ludzkiego CIAŁA i związana z tym szeroko pojęta dieta – jako styl życia, ruch- czyli zestaw prostych ćwiczeń do wykonania w każdej sytuacji, w każdym miejscu i bez względu na stan człowieka-pacjenta, trening oddechu – metody relaksacji i świadomego odpoczynku. W pracy z pacjentami onkologicznymi, ludźmi z depresją lub innymi jednostkami chorobowymi zajmuje się tylko i wyłącznie zdrowiem, choroby zostawia lekarzom.

1-5 lipca 2019

Zajęcia relaksacyjno-wizualizacyjne mają na celu naukę wchodzenia w stan rozluźnienia

psychofizycznego. Relaksacja z wizualizacją wspomaga uzyskanie stanu równowagi psychicznej w sytuacji przewlekłego stresu jaką jest choroba nowotworowa.

Dzięki zajęciom relaksacyjnym można nauczyć się rozluźniać poszczególne partie ciała oraz odzyskać poczucie wpływu na swoje ciało, swój organizm które często jest zachwiane w wyniku informacji o chorobie. Praca z wyobraźnią pobudza wydzielanie endorfin i łagodzi poczucie niepokoju, pomaga radzić sobie z dolegliwościami bólowymi.

Korzystanie z technik relaksacyjnych przynosi bardzo wiele korzyści- zarówno natychmiastowych jak i długoterminowych. Techniki te są kluczem do pozbycia się stresu czy poprawienia swojej pamięci i uczenia się efektywniej.

Znaczne obniżają poziom u kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie i to na dłuższy czas. Regularne uprawianie tych ćwiczeń może uodpornić na stres i przynieść wielką ulgę emocjonalną.

Techniki relaksacyjne przynoszą wiele korzyści takich jak:

lepsza koncentracja, wyłączanie przeszkadzających, natrętnych myśli, odpoczynek, stan głębokiego relaksu, rozluźnienie ciała bardziej optymistyczne nastawienie i większy spokój

uwalnianie wewnętrznych blokad, ograniczających przekonań, niekorzystnych nawyków myślenia i destruktywnych emocji.

Trening wizualizacji jak o technika relaksacyjna jest wyobrażaniem sobie przyjemnych, dających odprężenie miejsc. Jeśli jednak sesję wyobraźni poprzedzimy relaksem (np. metodą Schultza lub Jacobsona), będziemy ją uprawiać regularnie, szybko okaże się, że nasze wyobrażenia staną się coraz bardziej wyraziste. Po pewnym czasie to, co pojawi się w wyobraźni, zobaczymy równie wyraźnie jak oglądane na co dzień przedmioty.

Treść wyobrażeń powinna być zindywidualizowana – każdy musi przebywać w takim miejscu, które daje mu największe odprężenie. Warto jednak pamiętać, że największy relaks najczęściej daje wyobrażanie sobie przebywania na łonie natury w samotności – bez obecności innych ludzi.

Stan alfa, który uzyskiwany jest podczas wizualizacji uaktywnia wewnętrzne zmysły człowieka, a one z kolei pobudzają umysł do postrzegania rzeczy i spraw tkwiących głęboko w podświadomości. Będąc w stanie alfa (co jest nadzwyczaj przyjemne) umysł odpręża się.

W wizualizacji ważna jest pozytywna intencja, np. podreperowanie zdrowia. Stosowana jest powszechnie w psychoonkologii jako terapia Simontona.

• psychiczna mobilizacja wpływa na uaktywnienie systemu immunologicznego chorego,

• zmniejsza się stres, strach,

• nabiera się chęci do szybkiego wyzdrowienia,

• zmniejsza się, opóźniające proces zdrowienia, uczucie bierności,

• może stanowić narzędzie pozytywnej kreacji i samouzdrawiania

Dodaj komentarz