Warsztaty emisji głosu i kreatywności

Barbara Wilińska

31 lipca – 4 sierpnia 2019

Oddech to życie.

Będziemy oddychać w lesie, pod dachem i pod niebem.

Obserwować własny oddech, zaprzyjaźniać się z nim, uczyć się go czuć, rozumieć i łagodnie kontrolować.

Wraz z oddechem pojawi się nasz głos, unikalny instrument muzyczny i narzędzie komunikacji.  Mamy go przy sobie nieustannie i pomimo różnych obaw – jego używanie  może być łatwe i przyjemne, nieoczekiwane i zabawne, zaskakujące i radosne.

 Za głosem i  śpiewem idzie siła,  odnawia się życiowa energia, a zatem poprawia jakość życia. 

Osią warsztatów będzie więc odnawianie i odzyskiwanie energii, poszukiwanie naszej  siły i radości. Ich struktura pozostanie otwarta, aby rozwijać się  z uwzględnieniem potrzeb uczestników, ich  możliwości oraz tego, co pojawi się  podczas spotkań.

Pod czułą opieką i uważnym prowadzeniem pojawi się  możliwość rozpoznawania i przekraczania własnych ograniczeń i schematów, otworzenia się na nowe potrzeby, ukryte możliwości, nierozpoznane umiejętności.

Co będziemy robić?

Słuchać ciszy i odgłosów przyrody. I naśladować je.

Swobodnie wydawać dźwięki, śmieszne pomruki, poświsty, buczenia, westchnienia.

Rozgrzewać głos i ciało za pomocą prostych, zabawnych ćwiczeń.

Trochę się wygłupiać i rozluźniać.

Intonować długie dźwięki i nasłuchiwać współbrzmień.

Eksperymentować, improwizować i wołać.

Wymyślać i śpiewać pieśni. Ruszać się, tańczyć, śpiewać w ruchu. Bawić się dźwiękami i rytmami.

Słuchać się nawzajem, uważnie i serdecznie. Wspólnie tworzyć przestrzeń, w której nasze głosy i oddechy mogą zabrzmieć – indywidualnie i razem – w poczuciu swobody i bezpieczeństwa.

Inspiracją – poza naturą i nami samymi – będzie też bogactwo tradycji ludowych – pieśni, tańców, muzyki,  zabaw i instrumentów z Polski i Europy.

To praca, w której nie ma błędów, za to jest miejsce na twórcze poszukiwania,  rozpuszczanie blokad i stresu, na  doświadczanie swobodnego głosu.

Jest miejsce na spotkanie z ciszą, z własnym dźwiękiem i z innymi w śpiewie.

Jest miejsce i możliwość odnalezienia nowych sposobów ekspresji, nowych pokładów radości i sił witalnych, nowych, twórczych, indywidualnych i grupowych sposobów radzenia sobie ze stresem, zmęczeniem i emocjami.

Przewidziany jest też czas na inną aktywność twórczą – kaligraficzne eksperymenty z tuszem i własnoręcznie przygotowanymi patykami. Wybierzemy się do lasu w poszukiwaniu narzędzi dla swobodnej ekspresji – kaligrafii gestu i pisania asemiczego. Po eksperymentach indywidualnych stworzymy wspólną, dużych rozmiarów  pracę końcową.

 Warsztaty poprowadzi osoba, która przez ostatnich dwadzieścia lat towarzyszyła na ścieżce głosu  dziesiątkom osób  przekonanych, że nie są w stanie śpiewać ani swobodnie i z siłą używać własnego głosu.  

Wieść gminna niesie, że wyciągnie dźwięk nawet z kamienia.

Od 15 lat w Poznaniu prowadzi co tydzień otwartą, śpiewającą grupę o zmiennym składzie, która nie jest nastawiona na efekty artystyczne, lecz na spotkanie,  na dobrą komunikację,  rozpuszczanie blokad emocjonalnych, twórczą pracę i leczące działanie śpiewu,  na osobisty  rozwój uczestników i radość śpiewania w przyjaznej grupie.

Dodaj komentarz