Warsztaty fotograficzne

27 -31 lipca  2019

Warsztaty fotograficzne mają na celu rozwijać postawy twórcze, pasje fotograficzne, pobudzać wyobraźnię, kreatywność i wrażliwość. Skierowane są do wszystkich entuzjastów rozpoczynających przygodę ze sztuką fotografowania, a także pragnących pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Dla osób, które chcą poznać podstawy fotografii i nauczyć się korzystać z posiadanego sprzętu, dla których fotografia jest hobby i sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz dla tych, którzy chcą nauczyć się dokumentować swoje życie, podróże, spotkania rodzinne i inne ważne wydarzenia. Warsztaty przybliżą sposoby wykonania i wiedzę o fotografii portretowej, plenerowej i pejzażowej, reportażowej, dokumentalnej i kreacyjnej. Nacisk zostanie położony na twórcze podejście do fotografii – szukanie inspiracji i ciekawych pomysłów na zdjęcia, a następnie opracowywanie sposobu ich realizacji. 

Program warsztatów pomoże odpowiedzieć na wiele pytań, nurtujących miłośników fotografii np. Czy można fotografować pod słońce i jak to zrobić żeby nie uszkodzić matrycy aparatu?    Dlaczego zdjęcia wychodzą zbyt niebieskie albo zbyt czerwone? Archiwizacja – jak opanować tysiące zdjęć, aby stworzyły przejrzyste archiwum? Techniki prezentacji – jak pokazać zdjęcia tak, by nie zginęły wśród tysięcy innych obrazów widzianych na co dzień?

Uczestnicy w prosty i ciekawy sposób poznają tajniki sztuki fotograficznej i podstawowe pojęcia związane fotografią takie jak: kadrowanie, przestrzeń i perspektywa, kontrast, kompozycja, oświetlenie (lampy, światło, pomiar światła, balans bieli, ekspozycja, migawka, przesłona, czułość – wzajemne relacje), wybór tematu i koncepcja twórcza, wybór fotografowanej postaci (wykonanie portretu w warunkach atelierowych i w plenerze), wybór pleneru (głębia ostrości, ustawienie postaci, zagadnienie podświetlenia, perspektywa), podstawy obróbki cyfrowej.

Temat do wyboru:

a/ światło i cień

b/ refleksy

c/ ta ostatnia niedziela

d/ mój film

e/ oczekiwanie

f/ żyj kolorowo

g/ faktura i światło

h/ tam gdzie wzrok nie sięga

Jeden z dwóch wybranych tematów do wykonania w czerni i bieli.

Wymagany sprzęt: własny aparat cyfrowy lub telefon komórkowy  z funkcją filmowania, która również może służyć do artystycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość i uczestniczyć w procesie twórczym.

Mile widziane prace własne.

Dodaj komentarz