Wewnętrzna moc – recenzje

Film „Wewnętrzna moc” jest pierwszym w Polsce dziełem  filmowym, którego celem jest przybliżenie chorym i ich rodzinom informacji na temat   metod wspomagających  leczenie onkologiczne. Polski Komitet Zwalczania Raka od początku patronuje temu przedsięwzięciu,  wierząc, że film zawierający elementy wspierające walkę z rakiem , szeroko dystrybuowany dzięki ofiarności sponsorów, stanie się przewodnikiem i źródłem nadziei dla ludzi, którzy zachorowali na raka. Uświadamianie ludziom, że w każdym człowieku drzemie wielka wola walki z chorobą, daje im siłę i to co najważniejsze dla chorych – większe szanse na wyzdrowienie. Gorąco polecam.

Prof. dr hab. med. Zbigniew Wronkowski, Prezes Polskiego Komitetu Zwalczania Raka     


Serdecznie gratuluję z powodu sukcesu filmu „Wewnętrzna moc” na łódzkim festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” oraz na Ogólnopolskim Zjeździe Amazonek w Warszawie. Cieszę się, że weryfikacja i ocena okazały się tak dobre dla filmu, który ujmuje nieco inaczej problematykę nowotworów i rzeczywiście powinien dobrze służyć społeczeństwu, w tym chorym na nowotwory.

Łączę serdeczne pozdrowienia,
Zbigniew Wronkowski


Warszawa, dnia 30 sierpnia 2004 roku

Każdy człowiek chce być podmiotem swego życia, móc je kształtować i wpływać na nie. Również człowiek chory. Gdy stajemy w obliczu choroby nowotworowej, mamy bardzo wiele pytań i potrzebujemy konkretnej wiedzy. Chcemy wiedzieć, co dzieje się z naszym ciałem i naszymi emocjami, jak pokonać stres i kryzysy w leczeniu, a przede wszystkim – jak zmobilizować siły i pomóc sobie w walce z chorobą?
W filmie „Wewnętrzna moc” tą wiedzą – wiarygodną, bo wypływającą z własnych doświadczeń – dzielą się z nami ludzie, którzy pokonali chorobę. Pokonali ją nie tylko w swoim ciele, ale także w psychice i nastawieniu do siebie i świata. Bo w ludzkiej osobowości również tkwią siły, podtrzymujące wolę przetrwania.
 Wypowiedzi lekarzy i terapeutów kierują naszą uwagę na to, co – wg ich doświadczenia klinicznego – jest ważne w pracy człowieka nad własnym zdrowiem. Doświadczenie to wskazuje na ogromną  i pilną potrzebę świadomego dążenia człowieka do spójności i autentyczności swego życia we wszystkich jego wymiarach: cielesnym, emocjonalnym, intelektualnym, duchowym.
Podpowiadają oni, jak realnie zmagać się z problemami  życia z chorobą i po jej leczeniu. Uczą, na czym  polega prawdziwa żywotność, przyjemność i  umiejętność czerpania radości z życia. Zachęcają do odnajdywania indywidualnego znaczenia i nauki w tym trudnym doświadczeniu, jakim jest dotknięcie choroby nowotworowej.
Daleka od sztywnego dydaktyzmu forma przekazu ważkich treści, piękno obrazów przyrody i towarzysząca im medytacja, a także muzyka, pełen życzliwości dla odbiorcy, inspirujący nastrój, stanowią dodatkowe a niebagatelne wartości filmu Marii Poszwińskiej i Stefana Żuchowskiego „Wewnętrzna moc”. 

Teresa Wysocka-Bobryk  –  psychoonkolog z Centrum Onkologii w Warszawie   


GRATULUJEMY! I bardzo cieszymy się, że mogła Pani odczuć jak bardzo potrzebny był ten projekt. Jesteśmy pewni, że kolejne Pani projekty będą równie mądre i tak samo ważne szczególnie dla tych, którym nadzieja ratuje życie.

Redakcja „Żyjmy dłużej”